מילה טובה: המצא לנו נהיגה נכונה ורפואה שלמה

פרולוג: רק מילה טובה או שתיים
לא ברור לי מדוע, ואני יודע שזה עלול להרחיק מכאן את שלושת קוראי הנהנים מהשתלחויותי השנונות בארגונים ובמי שמובילים אותם – אך את הרשומה הזו החלטתי להקדיש לפירגון קצר לשני אירועים אותם פגשתי בשבוע החולף. כדי לא לשמוט לחלוטין את המוניטין הביקורתי אותו צברתי בעמל רב, החלטתי להוסיף לכל אייטם גם רעיון כיצד ניתן לקדם אותו מטוב למצוין.

פרגנו לעצמכם את יהודית רביץ ברקע, וצאו לדרך.

המצא לנו נהיגה נכונה (או: על החיים ועל המוות)
לאחר קרוב ל-40 שנות נהיגה אינטנסיבית ברחבי הארץ, הצלחתי לצבור את מספר הנקודות אשר זיכו אותי בהזמנה אישית לקורס "נהיגה נכונה", הכולל שני  חצאי ימי לימוד בתשלום מסובסד של 218 ש"ח בלבד. רגע אחרי ההתבאסות הראשונית (מעבר לקנס הכספי, למי יש זמן וחשק לזה) נזכרתי כי בעבר שמעתי מכמה מחברי חוויות חיוביות – הן מאופן העברת הקורס והן מהשפעתו החיובית עליהם בהמשך הדרך.

תילתן 4.13חמוש באנרגיות חיוביות התייצבתי ב- 07:45 במכללת תילתן לעיצוב ותקשורת שיווקית הממוקמת במתחם המתחדש של נמל חיפה. מאחר ומסתבר כי הקורס עצמו מתחיל רק ב- 08:30 ("כי יש הרבה פקקים ביום ראשון בבוקר"), ומאחר ועולם העיצוב קרוב ללבי מאז ומעולם, זו הזדמנות מצוינת להכיר מקרוב את המכללה שמעוצבת כמתבקש בצבעוניות רבה, ולהתרשם משפע העבודות המוצגות על הקירות כשהן מסודרות לפי קורסים ונושאים מרכזיים. בצידו הימני של המסדרון המוביל לכתה הצהובה בה מתקיים הקורס שלנו מוצגות עבודות בהן מציעים הסטודנטים רעיונות יצירתיים למיצוב ומיתוג מחדש של מגוון מותגים ידועים, ואילו בקיר ממול מוצגות פרזנטציות העוסקות באינפוגרפיקה. מעניין.

בכתה עצמה מתקבצים קרוב ל-30 מוכי גורל כמוני, עם ייצוג נמוך במיוחד למין הנשי (על השאלה המתבקשת האם זה אומר שנשים הן נהגות טובות יותר יתחולל בהמשך היום ויכוח סוער). בשעה 08:30 בדיוק נכנס לחדר חיים פלד, מעלה את המצגת ומציג לנו חידה: "הגעתם לצומת בה מסומן על הכביש פס עצירה ולידו הכיתוב עצור. אתם מסתכלים ורואים שאין בסביבה מכוניות ואין אף שלט ליד הכביש. האם חובתכם לעצור?"
בכתה מתעורר ויכוח שבסופו עורך חיים הצבעה ופונה לאנשים כמוני, שחשבו כי אכן קיימת חובת עצירה, ומבשר לנו בשמחה: "אתם רואים, בשביל זה אתם כאן. אם היה מופיע פתאום שוטר ורושם לכם דוח הייתם מודים באשמה, נשפטים על אי עצירה בעצור ומקבלים קנס כספי גבוה ו-4 נקודות נוספות. אחרי הקורס אתם תדעו שהשוטר טעה, תצלמו את הצומת – תוכיחו שאין תמרור ותצאו זכאים במשפט. שווה, לא?".
אנחת רווחה מתפשטת בקהל, ואני מבין שחיים אכן מוביל את הקורס בחוכמה ובדרך הנכונה. הוא לא מאשים אותנו, לא חושב שאנחנו פושעים ולא סבור שמגיע לנו עונש – כל שהוא רוצה הוא שנעבור את המבחן מחר, ונצא מכאן מעודכנים בחוקים ובתקנות ובעיקר נהגים זהירים יותר – שלא רק נמנעים מטעויות של עצמם, כי אם גם מזהים מראש מצבי סיכון הנובעים מטעויות של הולכי רגל ונהגים אחרים, ופועלים נכון כדי להקטין סיכונים אלה.
קורס נהיגה מונעת 4.13המצגת שמלווה את הקורס עשויה אף היא ברוח זו: היא כוללת סרטונים ואנימציות רבות אשר מתארות "סיפורי אירוע" אמיתיים, אליהם מוסיף חיים דוגמאות מאירועים הלקוחים מהסביבה הקרובה של חיפה והצפון, באופן שהופך את המקרים למוחשיים הרבה יותר (למיטיבי לכת – זה כוחה של הנעה חווייתית). כך גם "החוברת למשתלם" שאנחנו מקבלים – היא מושקעת, מעוצבת יפה, מכילה מידע תמציתי ובהיר וכוללת שאלות רבות "לתרגול עצמי".
בשורה התחתונה, מעוצבת ההשתלמות כולה ברוח "חיובית" אשר מנטרלת את ההתנגדויות הרבות האופייניות למפגשים בעלי רקע "ענישתי", מעודדת השתתפות פעילה ומסייעת להטמעה מוצלחת של המסרים. תוך פחות מ- 3 שעות לאחר תום המבחן המסכם, שגם הוא פשוט והוגן למדי, אני מקבל SMS המודיע לי שעברתי את המבחן בהצלחה וכי הנתונים הועברו למשרד התחבורה, כך שחשבון הנקודות שלי "יתאפס" בהתאם…

בימים שלאחר הקורס אני מוצא את עצמי מאט כאשר אני עובר סמוך לאוטובוסים העומדים בתחנה, נדיב יותר בהענקת אפשרויות השתלבות למי שמאחורי ומצדדי, מקפיד על עקיפות מעט ארוכות יותר ובקיצור: חושבים חיים.  (אתה הבנת את זה, חיים?)

מטוב למצוין: אם הקורס הזה כה טוב ומועיל (והוא כזה), אפשר גם להפוך את הסדר – להציע אותו לכל מי שצבר X שנות נהיגה (ללא קשר למצב הנקודות שצבר), ולהעניק לו בתמורה זיכוי של Y נקודות (קיימות או עתידיות).

רפואה שלמה (או: דברים שרואים משם)
בדף הפייסבוק השוקק שלה מעדכנת אותנו הבוקר שרת הבריאות שלנו, יעל גרמן, כי אמש היא בילתה בעירנו כשהיא צמודה לצוות הרפואי בחדר המיון של בית החולים רמב"ם.

יעל גרמן רמבם פייסבוק 26.4.13

נכון, יש כאן רמה מסוימת של יח"צנות (ולראייה זה ממהר להופיע בתקשורת), אך יש כאן מסר חשוב הרבה יותר  – של אכפתיות אישית ורצון ללמוד ולהכיר מקרוב ובאופן בלתי-אמצעי את התחום שעליו היא מופקדת.  כאזרחים וכלקוחות של המערכת הרפואית נשמח לדעת כי לא מדובר בגחמה צינית בנוסח "בוס בהסוואה" (בה השתלחתי קשות כאן) כי אם בזן חדש של נבחרי ציבור הפועלים לא רק לקידום אינטרסנטי של קהל בוחריהם כי אם לרווחתו וקידומו של הציבור כולו.

יעל גרמן ברמבם 26.4.13חובבי אסכולת ה- LEAN  ימצאו כאן את היישום האלמנטרי של תפיסת הניהול המתבססת על הכרות עם "השטח" (ע"ע "ההליכה בגמבה")  – הן כתפיסת עולם של מעורבות ואחריות אישית, הן כהזדמנות למפגש ישיר עם לקוחות הארגון ועם מי שיוצר בפועל את "שרשרת הערך",  והן כבסיס לקבלת החלטות אופרטיביות הנסמכות על הכרות והבנה של "תמונת המצב" והמערכת הארגונית השלמה.
מרכיב חשוב נוסף הוא הדוגמה האישית, בתקווה כי מה שיאה לשרת הבריאות (בתמונה משמאל) יהיה נאה גם למנהלים אחרים במערכת הבריאות ומחוצה לה – לצאת מדי פעם מטבלאות האקסל המתוחכמות ומחדרי הישיבות הנאים ולפגוש את אנשיהם, את לקוחותיהם, ואת המציאות המורכבת שבה הם נמצאים ופועלים.

מטוב למצוין: כדי להכיר באמת את העומסים המקצועיים והאישיים אשר מוטלים מדי יום ולילה על הצוותים הרפואיים בבתי החולים, מצוין הייתה עושה השרה לו נשארה עם אנשי הצוות עד תום המשמרת, ולא "חותכת הביתה" לפני חצות. זה בדיוק ההבדל הדרמטי בין "הבנתי" לבין "חשתי על בשרי" וזו ההמלצה האישית שלי לשרת הבריאות שלנו לקראת מסעותיה הבאים. בהצלחה ולבריאות.

תגים:

4 תגובות to “מילה טובה: המצא לנו נהיגה נכונה ורפואה שלמה”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) Says:

  מצוין!!

 2. מיכאל Says:

  התאכזבתי…אתה? פירגון? טקסט משובח, כרגיל !!!

 3. Idan Bchor עידן בכור Says:

  מייק (ממתי אתה מיכאל?): כמו שנאמר בפרסומות – מדובר בהתקף קצר של חיוביות בלתי נשלטת. לא לדאוג, זה עובר…

 4. ינאי Says:

  לא זוכר איך הגעתי לכאן ואתה לRSS FEED שלי, אבל אני מרוצה מזה.
  רעיון המוזיקה פשוט טוב והכתיבה מצוינת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: