מנהיגות במבחן: הכשל המשותף של בני גנץ וצביקה הדר

מה הקשר בין הרמטכ"ל בני גנץ לבין צביקה הדר?
שתי תמונות בכיכובם של השניים, אשר הופיעו אתמול על מסכינו,  מבטאות את הכשל האישי והמערכתי בהתמודדות עם אחת הדילמות התובעניות והמאתגרות של עולם הניהול והמנהיגות: הקפדה על התנהלות אשר מבטאת בפועל את הדבקות בערכים האישיים והארגוניים, ואם תרצו – את משמעותה של דוגמה אישית, או כפי שאנו אוהבים לכנותה באנגלית ייעוצית – Walk the Talk.

אתגר זה מועצם במציאות המתאפיינת בתיעוד אינטנסיבי וחשיפה מהירה וחסרת "מעצורים"  (לך תדע מי מתעד אותך והיכן זה יופיע), ומחייב מודעות גבוהה למשמעותה של "התקשורת"  לכל סוגיה וערוציה – הן במישור האישי והן במישור הארגוני והציבורי. מאחר ואנו מודעים למגבלותינו האנושיות ולכשלים אותם הם עלולות ליצור, ניטיב לעשות אם בנוסף להקפדה האישית ניצור גם "הגנה מערכתית" אשר תסייע לנו הן במניעת הכשלים מלכתחילה והן בעצירתם מוקדם ככל הניתן.

למרבית הצער, הן באירוע של גנץ והן בזה של הדר, לא רק שהמערכת כשלה במניעה ראשונית – אלא שהיא עצמה מינפה את הכשל הערכי ושמה אותו בראש חוצות, תרתי משמע.

מבחן הערך ברגע האמת
ארגונים רבים מתהדרים היום בסט מנצנץ של ערכים (Values)  האמורים לבטא את "רוח הארגון"  – החל ממצוינות וחדשנות, דרך יושרה והגינות, ועד מעורבות ותרומה לקהילה. אלא שמבחן הערך אינו נמדד ברמת הפוסטרים במסדרונות הארגון כי אם במידת יישומו בשטח (כמה אנו משקיעים בחדשנות, האם אנו באמת הגונים וכדומה). ברמה היישומית אמור הערך להשפיע על תהליך קבלת ההחלטות ועל אופיו ואיכותו של הפתרון אותו אנו מספקים בזמן אמת ברמה האישית והארגונית. מבחן זה מתחיל להסתבך כאשר אנו בוחנים אותו בשני היבטים מרכזיים:
מבחן התיגמול – מה הקורלציה בין "ערכי הארגון" המוצהרים כפי פנים וחוץ, לבין הגורמים שבגינם הוא מתגמל (או מעניש) בפועל – במונחי שכר, הוקרה וכדומה.
מבחן הערך היחסי – מה קורה כאשר קיים קונפליקט בין שני ערכים מוצהרים? מי משניהם חשוב יותר? במערכת אשר מודעת לקונפליקטים האופיניים לפעילותה, תיטיב ההנהלה לעשות אם תגדיר מראש את סדר העדיפות, כפי שמיטיב לעשות הציווי  "פיקוח נפש דוחה שבת".
בכל מקום בו קיימים פערים מתמשכים בין ההצהרות לבין מערכות התיגמול, ואי בהירות ביחס לסולם הערכים וסדרי העדיפות – גורמת ההתייחסות לערכים המוצהרים לציניות בקרב אנשי הארגון והסביבה כולה, ומאבדת מכוחה ומערכה.

מנהיגות במבחן (א): מה עובר לרמטכ"ל שלנו בראש?
דובר צה"ל מיהר להפיץ אתמול תמונה בה נראה בני גנץ מסתער לצד חייליו בתרגיל אש חיה של קורס מפקדי פלוגות. אלא שבשונה מחייליו עטויי האפודים והקסדות מסתער הרמטכ"ל על המטרות שלפניו כשהוא משוחרר מכל אלה. דובר צה"ל סבור כנראה שיש כאן מהלך פיקודי מרשים המבליט את ערך ההסתערות החבוי בנעליו האדומות של הרמטכ"ל, אך מה היה אומר הרמטכ"ל עצמו אם אחד מהחיילים או הקצינים בשטח היה קם לפתע ממקום מושבו ומסתער באש חיה תוך הפרה בוטה של כל הוראות הבטיחות?

בהיבט המערכתי, מעלה התמונה השאלות קשות נוספות –
* האם אפוד מגן וקסדה הם עניין של דרגה או של בטיחות?
* איך קורה שאף אחד מבין המפקדים בשטח לא קם ועצר את מחזה האבסורד הזה?
* האם ערך ההסתערות עולה על ערך הבטיחות – גם באימונים?
* האם דובר צה"ל אינו מבין את משמעות התמונות אותן הוא מעביר ביוזמתו לערוצי התקשורת?

מנהיגות במבחן (ב):
יותר אלכוהול = פחות אתה, אבל הרבה יותר כסף בשבילנו
בעוד הרמטכ"ל וחייליו נערכים מול אויבינו, נערכו הזכיינית "קשת" וחברת ההפקה "טדי" למיקסום ההזדמנויות הטמונות עבורן בעונה העשירית של "כוכב נולד".  כיאה לארגונים עכשוויים, בחרו קשת וטדי להתהדר לא רק ברייטינג מצלצל בקופה הרושמת, כי אם גם בשליחות חברתית (עלק…) באמצעות קמפיין הפונה לקהל הצעיר ומנסה להניא אותו משתיית אלכוהול – תחת הסלוגן יותר אלכוהול פחות אתה.
הכל נהדר, מדהים ומרגש עד שגילינו אמש כי "ברייק הזהב" של תכנית הגמר נמכר דווקא למותג אלכוהול – בירה סטלה ארטואה
אבי ניר (קשת), צביקה הדר, דודו וטמירה ירדני (טדי) היקרים:
* אם אלכוהול הוא לטעמכם עניין שלילי – מדוע אתם מפרסמים אותו בכלל, ובשיא הרייטינג בפרט?
* האם אף אחד במשרדיכם מלאי ההדר לא הבחין בפער הצורם שבין הקמפיין החברתי למסחרי?
האם אתם מצפים שנאמין לכם בקמפיינים החברתיים הבאים שלכם?

תגים: , ,

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: