שוויץ מזנקת לראש מצעד המדינות החדשניות בעולם. ואיפה אנחנו?

Innovation should be more Innovative – כך מסביר פרופ' Soumitra Dutta את תפיסת העולם העומדת מאחורי הדרוג השנתי 125 המדינות החדשניות בעולם, אותו מפרסם החודש ביה"ס לעסקים של Insead. הדירוג מתבסס על סקר מקיף אותו עורך Insead מדי שנה (החל משנת 2008), בשיתוף עם חברת הייעוץ Booz & Company, חברת Alcatel-Lucent, וארגונים מובילים נוספים, כאשר הרציונל המרכזי העומד מאחוריו נישען על שלוש הנחות יסוד המשלימות זו את זו:
א. חדשנות היא המנוף המרכזי ליצירת צמיחה כלכלית – במדינות מפותחות ומתפתחות כאחד.
ב. על החדשנות לבוא לידי ביטוי לא רק בתחומי המדע וההטכנולוגיה, כי אם גם בתחומי המימשל, החברה, החינוך, התרבות, הבריאות וכדומה.
ג. על-מנת לעוד תהליכי חדשנות גם בתחומים אלה יש ליצור תשתית מאפשרת (Enabling Infrastructure) הכוללת תהליכי רגולציה פשוטים ומהירים יותר, פיתוח מיזמים חינוכיים וחברתיים המעודדים חדשנות, יצירת תכניות לזיהוי וטיפוח כשרונות (Talents) בתחומים הרלוונטיים, ועוד ועוד… תשתית זו מחייבת הגדרה חדשה של סדרי עדיפות והשקעת משאבים ברמה הלאומית – ומכאן הרצון לבחון ולדרג את רמת ההשקעה בתחומים אלה במדינות שונות ברחבי העולם.

גורם נוסף התומך במבט על תהליכי חדשנות ברמת המדינה הינו הבנה הולכת וגוברת של הפוטנציאל הטמון בניהול תהליכי חדשנות פתוחה (Open Innovation) המבוססים על הטמעתם ויישומם של תהליכי שיתוף פעולה (Collaborations). תכניות ממשלתיות המעודדות יזמים בכלל, וצעירים בפרט, להצטרף למרכזי יזמות, חממות, מעבדות (Labs) ופורמטים אחרים המבוססים על למידה ופעולה משותפת של המשתתפים בתכנית – מסייעות בהטמעה קלה ואפקטיבית של "תהליכי שיתוף" ובהתנסות ישירה באתגרים האופייניים להם ובתועלות הרבות אותן ניתן להפיק מהם.   

במטרה לתת ביטוי מוחשי למרכיבים אלה, פיתחו עורכי הסקר נוסחה ייחודית המשקללת את ביצועיה של כל מדינה לא רק ברמת התוצאות (פטנטים, המצאות, ביצועים עסקיים וכד'), כי אם גם ברמת ההשקעה הממשלתית בפיתוח תשתיות "תומכות חדשנות", תוך התיחסות למרכיבים סובייקטיביים כמו גודל האוכלוסיה, התל"ג וכדומה.  מבט אל צמרת טבלת הדירוג המובאת מטה מאפשר לזהות את ההשקעה הרבה האופיינית לחלק גדול ממדינות אירופה (ש-6 מתוכן נמצאות בעשירייה הפותחת), כשלצידן מדינות כמו סינגפור והונג-קונג (מקומות 3, 4 בהתאמה) אשר משקיעות בשנים האחרונות משאבים אדירים במיזמים לאומיים המיועדים לעודד תהליכי חדשנות במגוון רחב של תחומי פעולה.

מי שמחפש קצת גאווה מקומית – ישמח לגלות את ישראל במקום ה- 14 המכובד, כשהיא מקדימה ב- 6 מקומות את יפן. יש במה להתגאות, ויש גם לאן להמשיך ולהתקדם.

[ להגדלת הטבלה הקליקו עליה ]

[ הרחבות ]
לדוח המלא
תקציר מנהלים

לטבלת הדרוג המלאה + טבלאות נוספות בגמוון רחב של תחומים

תגובה אחת to “שוויץ מזנקת לראש מצעד המדינות החדשניות בעולם. ואיפה אנחנו?”

  1. מריון בורגהיימר Says:

    מעניין תודה. מסקרן כיצד זה נעשה בתחום החינוך. האם תוכניות ליזמות שכוללות פיתוח מוצר חדש או שיפור קיים, נחשבות גם כחלק מהליכי חדשנות לדעתך?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: