תזכורת – אילנה דיין משוחחת עם אביגדור פלדמן: כולנו נערות עובדות

הרשומה מטה פורסמה כאן לראשונה לפני שנתיים (ינואר 2008), לאחר התכנית "מי שמדבר" בו ארחה אילנה דיין את אביגדור פלדמן, בעקבות הצטרפותו לצוות ההגנה במשפטו של משה קצב. הרשעתו החדה והנוקבת של "כבוד אנסי" אתמול, 30.12.2010, מעצימה את הסאבטקסט השולט במפגש, עד כדי הפיכתו למסר המרכזי.

אין לי ספק כי פלדמן יוצא מהמערכה המשפטית הזו כשהוא עשיר הרבה יותר.
האם לעושר החדש נוספו גם אושר, שמחת חיים, סיפוק וגאווה?
האם המחיר שווה את המחיר?
חומר למחשבה.

——————————————————————–

את עו"ד אביגדור פלדמן מעולם לא פגשתי, אך אך אני עוקב אחריו מרחוק כבר שנים רבות: פעם בהערכה רבה, בהמשך בתמיהה שהפכה לכעס וסלידה, ונכון להיום – בהבנה רבה ובצער רב עוד יותר.

שהרי מה עצוב יותר מלפגוש את מי שיודע שהוא מוכר את נשמתו לשטן, יודע את המחיר (וגם את התמורה) ומשתוקק בכל מאודו להחלץ מהעסקה האפילה עליה הוא חתום – אך זו, מסיבות אלו ואחרות, חזקה ממנו. 

רקע קצר: אביגדור פלדמן, מבכירי עוה"ד "הפליליים" בארצנו, מוכר לי ולרבים אחרים כמי שמקדיש את ימיו ואת מרצו לעניינים שברומו של עולם – הגנה על עינייני זכויות אדם, על נאשמים שסיפורם משולב בגזענות ו/או התעמרות בקבוצות הנמצאות בשולי החברה, ומאבקים עקרוניים בטיפשות וברוע הבסיסי של "המערכת", תהא אשר תהא.
בכל אלה מופיע פלדמן כאדם חכם, נחוש בדרכו ורודף צדק אובססיבי, קרוב ללקוחותיו ומאמין בהם, נון-קונפורמיסט וחסר כל יראה מפני המימסד אשר מתעמר, לשיטתו, דוקא בחלשים ובחסרי הישע.

אלא שמשהו השתנה, ואולי אף השתבש, עם הצטרפותו של פלדמן לצוות ההגנה של משה ("כבוד אנסי") קצב. מילא ציון אמיר המפונפן, מיוצרי הסטריאוטיפ של "העורך דין הפלילי" שתפס מימדים חסרי תקדים במקומותינו – אבל אביגדור פלדמן?!
שהרי ברור לכולנו שהוא יודע עם מי יש לו עסק, ועל מה מדובר, את מי ואת מה הוא מייצג – וכנגד מי. אז מה האינטרס? שפע הכסף? – אביגדור פלדמן?! האם גם הוא הפך לנערה עובדת?!

אלא שפלדמן נימנה כנראה על הזן הנדיר של הנערות הערות – אלו שמציעות את מחמדיהן לכל דיכפין שהמזומנים בכיסו, אך עדיין לא זכו לקהות חושים מטמטמת ומשחררת עכבות. כך שבתום המשמרת, יהא ארנקה תפוח ככל שיהא, חוזרת הנערה הערה לביתה הנקי והמטופח, אך לא מוצאת מנוח לנפשה המיוסרת.

הבחירה של פלדמן בתכניתה החדשה של אילנה דיין ("מי שמדבר", יום א', 23:00) היא בחירה מושכלת וחכמה. הוא יודע מראש מה צפוי לו, ונראה שאף מייחל להזדמנות הנכונה והראויה לפרוק את המועקה הכבדה שרובצת עליו. הוא גם יודע היטב מי הפרטנרית שלו, שמבחינות רבות דומה לו כל-כך: אשה מבריקה, מודעת לחלוטין לעצמה ולסביבתה, ובעלת אג'נדה אישית וחברתית ברורה ונחרצת  – אשר גם היא נאלצת "לעבוד" ולשתף פעולה עם המדיום בו היא פועלת. גם לה יש מוניטין והערכה רבה, בצד נפילות חסרות מחילה (ראה פרשת סרן ר').

וכאשר שתי נערות עובדות נפגשות בצומת, הן זקוקות בדיוק לשנייה אחת כדי לזהות זו את רעותה ולוותר על המאניירות וההצדקות השמורות לקהל הרחב. פלדמן יודע שהוא הגיע לאולפן כדי לשים קץ למועקה הרובצת עליו, והוא יודע שהיא יודעת שהוא יודע שהיא יודעת. אפשר להתחיל…

ועדיין ההפתעה רבה. תוך פחות מדקה מתחילת התכנית כבר מניח פלדמן את האקדח המעשן על השולחן: חייו המקצועיים, הוא מספר לדיין מבלי שהיא תשאל, הם עלובים וחסרי כל תוחלת. הוא עוסק במסחר ציני וסרקסטי בשקרים, הוא בז לעצמו ולסביבה בה הוא פועל, והוא עושה זאת בעיניים פקוחות ובהכרה מלאה.
זו אינה הצגה, לשם שינוי. הוא אותנטי לחלוטין. שפת הגוף שלו, עצורה ומאופקת, משדרת צער וכאב שהוא אינו יכול להכיל יותר.
יש לו גם כמה טיעונים מקלים: כל מערכת המשפט, הוא טוען, היא מסואבת ושקרית – החל מהנאשמים (בין שהם אשמים ובין אם לאו, הוא חוזר ומדגיש שוב ושוב), המשך בעורכי הדין, אנשי המשטרה, ועד אנשי הפרקליטות והשופטים – כולם מנהלים סחר גלוי בשקרים, בין אם בחדרי חדרים ובין אם בלב ההיכל ובראש חוצות.

ומה הוא עושה שם? "זה כל מה שאני יודע לעשות" הוא אומר לה.
נערה עובדת צריכה להתפרנס, וכשמגיעה לרחוב וולוו מפוארת שווה להתכופף קצת יותר. אין סיפורי אהבה, יש מבצעים מיוחדים במחלקת הבשר: תן-קבל-הוסף-קבל יותר. נגעת-נסעת. Buy&bye.

אז מה באמת קרה שם, בלשכה האפלה? דיין מנסה לספק את ליטרת הבשר של הערוץ החרוץ. אלא שפלדמן כבר יותר מדי שנים ברחובות האפלים והוא מכיר היטב את חוקי המשחק: נערה עובדת יודעת שאין לה עתיד, אבל זוכרת שיש לה מחר. "מדובר באנשים חיים" הוא אומר לה. היא מביטה בו.
הוא יודע שהיא יודעת שהוא יודע שהיא יודעת…

היא עצמה מתקשה לעמוד בעומס הרגשי שנופל על האולפן. נראה שהיא מבינה טוב יותר מכולנו על מה הוא מדבר, היכן הוא נמצא ומה הוא מחפש. היא שואלת על ילדיו הצעירים. על ההזדמנות לתיקון. הוא סקפטי. "הלואי".

רגע לפני סיום. "מה תרצה שיאמרו עליך?"
"שאני אדם טוב לב" הוא עונה לה ומלטף את זרועה שנפתחת אליו.

אני נזכר במשפט הסיום של הסרט "אשה יפה":
…ואז הגיע האביר והציל אותה. והיא? מייד הצילה אותו בחזרה.

——————————————————————–
פורסם לראשונה ב- 15.1.2008

[ עדכון 17.1.2011 ] קישור ישיר לתכנית באתר Mako

תגים: , , ,

4 תגובות to “תזכורת – אילנה דיין משוחחת עם אביגדור פלדמן: כולנו נערות עובדות”

 1. יוסי Says:

  היי עידן
  קראתי בעיון רב את מה שכתבת. ולא יכולתי של לחשוב על האנלוגיה שלנו כיועצים.
  האם אנו לא קצת אביגדור פלדמן כולנו. (רק קצת פחות עשירים) :)?
  גם אנחנו, כמוהו, קצת לא ממסדיים, גם אנחנו קונים לא פעם את השקרים שההנהלה מוכרת לנו (אני/אנחנו חייבים /רוצים לשנות). גם אנחנו לא פעם נאלצים לעבוד עם אנשים שאלוהים יודע איך מונו למנהלים. גם אנחנו צריכים להתפרנס ומספרים לעצמנו סיפורים כדי לצמצם את הדיסונסס. רק שאצל אביגדור פלדמן מעורב הרבה יותר כסף מאשר בתחום שלנו.
  יוסי

  • Idan Bchor עידן בכור Says:

   אכן, בעולם הייעוץ רובנו ככולנו נערות עובדות, לפחות בחלק מזמננו.

   כל שנשאר לנו הוא להתמקח על הסדרי התיגמול (לפי אקט או בתמיכה חודשית), על תנאי השירות (בחניון הטחוב או בסוויטה הממוזגת), ועל גבולותיו (How low can we go).

   אבל תעשה טובה, אל תגלה את זה לאף אחד…

 2. יוחי מרגלית Says:

  יפה כתבת. אני מזדהה עם כל מילה ביחס לאביגדור פלדמן.
  כבר אמר מישהו ש- 95% מכל עורכי הדין מוציאים שם רע לכל השאר.

  וכעת ניתן כבר לומר בבטחון מלא שבטיפשותו משה קצב את עונשו…

 3. רות חובב Says:

  תודה על הפוסט מעורר המחשבה, ועל זווית הראייה של יוסי.

  רות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: