על מותה בייסורים של תכנית ויסקונסין: כשלים מערכתיים בניהול משימות וקבלת החלטות

קבלו סיטואציה
בעת שהוא משייט בחשיכה מעל האוקיינוס האטלנטי, מודיע הקברניט לנוסעים המפוחדים שבבטן המטוס:
"נוסעים יקרים שלום. לצערנו, בעוד 30 דקות יגמר הדלק במטוס.
אתם מוזמנים איפה לגשת לפתחי המילוט, לצאת לאוויר העולם
ולקוות לטוב".

נירצה או לא, זו החוויה המטלטלת אותה עוברים היום אלפי המשתתפים בתכנית אורות לתעסוקה, הידועה גם כתכנית ויסקונסין, שמטרתה המוצהרת (קחו אויר) "לקדם את שילובם של מקבלי גמלאות בעבודה שתמצה את כושר השתכרותם, תוך שיתופם באחריות לכך על מנת לאפשר להם מעבר מתלות לעצמאות חברתית וכלכלית".

כידוע, עוררה התכנית חילוקי דעות רבים בין המצדדים בה (בזכות התפיסה – "מקיצבה לעבודה" – ובזכות ההישגים בפועל, כפי שהם מוצגים על ידי גורמים שונים, למשל כאן), לבין המתנגדים הרבים, שחלקם תוקף את התפיסה עצמה וחלקם את אופן היישום ובעיקר את הפרטת התכנית והפעלתה ע"י חברות פרטיות, הגורמת לדבריהם לניצול והשפלה של המשתתפים.

אלא שסגירת התכנית, בשבוע שעבר, כלל אינה נובעת מהחלטה אקטיבית, מושכלת ומסודרת, כי אם מתהליך פאסיבי – לאחר שתוקף התכנית פג, כל זאת מבלי שועדת העבודה של הכנסת, האמונה על ניהולה ואישורה, תצליח להגיע להבנות ולהחלטות.
ניתן כמובן להאשים בתהליך את יו"ר הועדה, חה"כ חיים כץ (ליכוד) – אשר הגיע לכנסת על כתפי עובדי התע"א והמורגל בייצוגן של קבוצות כח, ולא של האוכלוסיות החלשות מהן מגיעים רוב משתתפי התכנית – אך לא ניתן להתעלם מהכשל המערכתי לו אחראים כל השותפים לתכנית: החל ממשרדי הממשלה והרשויות הכפופות להם, ועד ראשי החברות הפרטיות אשר הפעילו את התכנית.
שהרי ממש כמו הקברניט וחבריו לצוות בטיסת הלילה הטראנס-אטלנטית, גם מול גורמים אלה ניצב כל העת שעון הדלק ההולך ואוזל, המחייב את אנשי הצוות לקבל החלטה אופרטיבית המבוססת על ניהול סיכונים: האם ניתן לארגן "תידלוק באויר" (במקרה זה: הארכה זמנית נוספת של משך התכנית) או שיש להתארגן בזריזות לנחיתת חירום באופן שיקטין ככל הניתן את הנזקים האפשריים.

אלא שהחובה המקצועית האלמנטארית החלה על קברניטי מטוסים, אניות, רכבות, אוטובוסים, מוניות וקטנועים – לוודא שהדלק שברשותם מספיק לביצוע המשימה – אינה חלה כנראה על קברניטי המדינה והמשק, אשר המשיכו להתנהל כאילו הארכת התכנית היא עניין פרוצדוראלי המונח כבר לבטח בכיסם.
לא מאמינים? שימו לב לקמפיין הפרסומי עליו הכריז לפני שבוע בדיוק (25.4.10) משרד התמ"ת ושבמרכזו הג'ינגל המבטיח (כנסו, כנסו): אורות בתעסוקה – כל התנאים לעבוד בכבוד.

נכון, ראש ממשלתנו, אשר סיים בהצלחה את הקרב ההירואי כנגד הפייגלינים, מיהר להטיל אתמול על שר התמ"ת להכין תכנית חדשה, וזה מיהר להודיע כי כבר בשבוע הבא יקיים דיון בנושא
אבל איפה הייתם עד אתמול? הלא שעון החול המודיע על סיום התכנית ב- 30.4.2010 מונח על שולחנכם כבר מדצמבר 2009, ואף קודם לכן?

ודומה שלא ניתן להימנע מהשאלה:
האם לא הגיע העת לזמן את קברניטינו לריענון קצר בנושאים כמו ניהול משימות, ניהול זמן, עבודת צוות וקבלת החלטות?

3 תגובות to “על מותה בייסורים של תכנית ויסקונסין: כשלים מערכתיים בניהול משימות וקבלת החלטות”

 1. יוסי קורן Says:

  עידן.
  ממה שקראתי בדהמרקר חבר הכנסת כ"ץ לא רצה לקיים דיון בנושא.
  היו ניסיונות אבל הוא דחה אותם כיושב ראש הועדה.
  כנראה שזה חלק ממשחק פוליטי ומקח וממכר יותר גדול ממה שאנחנו יודעים.
  אבל בוא נהייה אופטימיים עוד כמה שנים החרדים שולטים.
  :)
  יוסי

 2. Idan Bchor Says:

  יוסי,
  הפעולה האחרונה בסאגה הזו היתה אכן ישיבת ועדת העבודה, בראשותו של חה"כ כץ, אשר לא רצה לקיים דיון מאחר וחשש מרוב חברי הועדה הידועים כמתנגדים לתכנית.

  אבל לא זה המסר שרציתי להעביר – כי אם העובדה שהדיון בתכנית הגיע לדקה ה-90 (כאשר הוא תלוי בגחמות של חברי הכנסת), מבלי לקחת בחשבון שישנם אלפי אנשים הנמצאים בתוך התכנית, שנזרקו עכשיו לכלבים (או לביטוח לאומי).

  כלומר:
  הויכוח על איכות התכנית ועצם קיומה הוא לגיטימי.
  ההתנהלות של משרדי הממשלה (וכן של החברות מפעילות התכנית) וההפסקה של התכנית בעוד אלפי אנשים נמצאים בה – שערורייתית.

 3. יוסי קורן Says:

  צודק.
  אבל מה זה עוזר.
  הפולישוקים ימשיכו לשלוט.
  ואנחנו נכתוב פוסטים.
  :)

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: