אל-כנס ניהול ידע 2010: דיווח מתוך התרחשות

תחום "ניהול הידע" מהווה כיום עולם רחב ומרתק המשלב בתוכו ארגונים, אנשים וטכנולוגיות, והמנסה לשפר ולשכלל הן את יכולותינו האישיות, כמי שנדרשים "לדעת" יותר ויותר, והן את יכולותינו הארגוניות – החל מיצירת הידע, דרך שכלולו והפצתו לכל קהלי היעד הרלוונטיים, ועד הכלים לשמירתו כחלק מנכסי הארגון.

את הכנס השנתי של פורום ניהול הידע בישראל אשר יערך ביום שני הקרוב , 22.2.2010 במרכז הכנסים באפעל, החליטו המארגנים להפיק ולשווק דווקא כ"אל-כנס" – מתוך כוונה (מהותית ושיווקית כאחד) ליצור כנס חדשני לא רק בתכניו כי אם גם באופיו וב-setting שלו: לא רק הרצאות פרונטאליות בפורמט "אחד נגד 100", כי אם גם מפגשים ואירועים בסגנונות שונים ומשונים, כפי שתוכלו לראות בתכנית הכנס כאן.

דיווח מתוך התרחשות: הנה זה בא
כחלק מהמתכונת הדינאמית, וכהזדמנות להתנסות אישית וארגונית בשפע ההזדמנויות והאתגרים של ניהול הידע הארגוני ב- Real-Time, מזמינים המארגנים את המשתתפים לתעד את הכנס ולפרסם בזמן אמת תמונות, רשמים ותובנות מתוכו – כאשר זירה מיוחדת בכנס תרכז את כל אלה ותאפשר לנו מבט נדיר ומרתק על תהליכי יצירת הידע ושיתופו בארגון…

השורות והתמונות הבאות יכתבו ויופיעו כאן במהלך הכנס ביום שני, 22.2.10. אתם, כמובן, מוזמנים לעקוב ולהתייחס בכל עת.

(פורסם: יום שישי 19.2.01 בשעה 13:30)

—————————————————————————————-
מחשבות בדרך:
ניהול ידע – האתגר האישי, הארגוני והלאומי
יום שני, 22.1.10, 06:30

כביש החוף. אתמול נתקעו כאן כ- 200,000 איש למשך 6 שעות.
מה למדנו? מה יקרה בפעם הבאה?

—————————————————————————————-
טווים את הרשת – תמונת המצב
יום שני, 22.1.10, 08:30

יגאל חמיש מתעד את מי שהגיע (וסופר בלב גם את מי שלא…)

—————————————————————————————-
ניהול הידע בתנור הארגוני: חומרים > בישול > תובנות
יום שני, 22.1.10, 09:30

אקורד הפתיחה:  
מה יש לנו ביד ומה נוכל ליצור ולייצר בעזרתו?

Hands On
לשתף, לערבב, לתבל, לחמם, להגיש…

היה טעים ונחמד… ומה למדנו מזה?

—————————————————————————————-
המוח הלאומי סופר כבשים… – מיצוי אפקטיבי של הידע בארגון
יום שני, 22.1.10, 10:30

יעלה ויידה ומיכל שולמן מבנק לאומי מנחות מפגש המורכב משני חלקים: הראשון, במתכונת סדנאית, עוסק במאפיינים אישיותיים בתהליכי ניהול התנגדויות, על-בסיס ספר הילדים החביב דרכים לפתור גדר שבמרכזו כבשים המנסות "לפרוץ דרך". הנוסח המלא של הספר, וגישה לסיפורים מטאפוריים נוספים – כאן.

בחלק השני של המפגש, הוצג מהלך "מיצוי ידע" בו גויסו כל אנשי הבנק במטרה לרכז רעיונות וכיווני פעולה אופרטיביים לחיסכון והתיעלות בכל רחבי הארגון – תוך שילוב של כלים ליצירת ידע, איסופו, מיונו וכדומה.

מה הקשר בין החלק הראשון לחלקו השני של המפגש? ראו התיחסות מרומזת באפילוג מטה.

—————————————————————————————-
ערי חדשנות – כלים לניהול ידע המוני
יום שני, 22.1.10, 11:30

ד"ר רון דביר ואודי שמעוני מציגים את תפיסת "ערי הידע" ומדגימים בזמן אמת שימוש בכלי אינטרנטי חדש (IC Cafe) המאפשר לשתף קהל גדול בתהליך העלאת רעיונות חדשים ובתהליך הדירוג (Scoring) שלהם. 
היכולת לאסוף נתונים, לדרג, לנתח סדרי עדיפות ולהציג אותם ברשת בזמן אמת היא אכן מרשימה, ומאפשרת לשתף ציבור גדול  בתהליכים שונים בהם יש חשיבות לשמיעת "קולו של ההמון".

—————————————————————————————-
בין הישרדות לנירוונה – לאן הולך ניהול הידע?
יום שני, 22.1.10, 14:30

ד"ר אמיר ברנע מציג מתודולוגיה לניהול תרחישים, המתבססת על בחירת "צירי התייחסות" ראשיים (ציר אנכי וציר אופקי), מיפוי הזדמנויות וסיכונים המופיעים בכל מהרבעונים הנוצרים ע"י צירים אלה, ועיצוב דרכי פעולה מול אתגרים והזדמנויות אלו.
בחלק השני של המפגש אנו פועלים ב-4 צוותים בנסיון ליישם את המודל על עולמם של מנהלי הידע, תוך שימוש בציר אופקי של דרישה גבוהה מול נמוכה וציר אנכי של כלים ודרכי פעולה (גבוה / נמוך) – היוצרים רבעון עליון של נירוונה ורבעון תחתון של הישרדות. חומר למחשבה.

—————————————————————————————-
אפילוג:
איפה היינו, מה עשינו ומה למדנו מכל זה?
יום שלישי, 23.1.10, 12:30

היינו במרכז הכנסים הירוק והחביב באפעל, וחלק (קטן בלבד) ממה שעשינו מוצג מעלה. חוויות, רשמים ותובנות נוספות מהכנס תוכלו למצוא בקלות רבה, בהכנסת "תג הכנס" – kmisr10 למנוע החיפוש שלכם.
לטעמי, היווה הכנס מקפצה מצויינת ליצירת מסה קריטית של בעלי עניין בתחום ניהול הידע, כבסיס להמשך פעילותו של "פורום ניהול הידע בישראל", הפועל כעמותה רשומה.
ברמה הפרקטית, בחרו מארגני הכנס לנהל אותו בגישה של "הליכה לרוחב" ("טעימות" ומקסימום אירועים בנושאים שונים) בשונה מהגישה של "צלילה לעומק" המאפשרת התמקדות מעמיקה יותר במספר מצומצם של נושאים. ניכר גם הרצון לשלב אלמנטים של חדשנות ארגונית וטכנולוגית ("כיכר העיר", ציוצים ועדכונים בזמן אמת ועוד) ולצידם "התנסויות חוויתיות" אשר בחלק מהמפגשים היו רלוונטיים יותר, ובחלקם פחות.
יש להניח ולקוות כי במהלך השנה נשוב להתכנס גם למפגשים ממוקדים יותר, אשר יאפשרו פיתוח והעמקה של הנושאים והאתגרים הרבים המונחים היום על שולחנותיהם של מנהלי ידע בארגונים.

שורה תחתונה:
תודה למארגנים על שפע האנרגיות החיוביות ועל היוזמה המצויינת
אשר יוצרת הזדמנויות רבות לעתיד.

תגים: , ,

9 תגובות to “אל-כנס ניהול ידע 2010: דיווח מתוך התרחשות”

 1. Mike Says:

  שמח שתהיה שם. ניפגש

 2. שרה איצקוביץ Says:

  מחכה בשקיקה!

 3. יגאל חמיש Says:

  עידן היי,
  שמח מאוד לקרוא ולהיפגש בלא-כנס..!
  כל טוב!

 4. יגאל חמיש Says:

  עידן, כל עוד בלבב פנימה…וגו',
  תודה!

 5. Mike Says:

  סיכום קריר ותמציתי לחווייה שבה השתתפנו, ובחלקים רבים הייתי ממש צמוד אליך. דעתי, שההישג של הכנס הוא בעצם היותו. אמנם חווינו שיתוף בידע, אך לא בהכרח למידה משמעותית.
  ככלל, הטכניקה והגימיקים האפילו במידה רבה על התוכן והמהות. לא קל בתכנית של כנס לתת מענה לצרכי עומק ורוחב, לותיקים ולצעירים, לתיאוריה ופרקטיקה, ליישום בארגונים ודילמות תהליכיות ועוד ועוד.
  נדרשים מספר דברים בהמשך: תיאום ציפיות לגבי מטרות הכנס וכל אחת מהפעילויות בו, מיתון הצורך של יועצים למכור את עצמם בכנס מקצועי, אבחנה בין פתיחת שאלות לבין תיאור יישומים וכו'.
  המשך יבוא…

 6. יגאל חמיש Says:

  כייף לקורא, וגם את התגובות,
  תודה! למדתי מזה,
  להשתמע

 7. אילן שריף Says:

  סיכמת יפה.
  איכשהו אני יצאתי מהכנס קצת חצוי. מחד- מאוד נהניתי לפגוש אנשים, ובאמת היתה אוירה מקסימה וחיובית. אוירה שמוכנה לעגל פינות כדי לשמוע הרבה אנשים ולא לנסות ללכת על ה"כבד".
  מאידך- בסדנאות שאני הייתי- היה קצת חיפוף. בעיקר ללכת על הצגת כלים לניהול ידע ולהתחמק מהבעייתיות, משאלות העומק, ומהתהליכים שמעבר לכלים. למשל בהרצאה על הערים החכמות- שהיתה מאוד מקצועית- היתה התחמקות מסוימת משאלה שנשאלה: מעבר לכלי שמאפשר שיח בין אזרחי העיר לפרנסיה, מהי עיר חכמה? איך מייצרים יצירה? האם זה שאזרחים מדברים אחד עם השני זו חכמה? מה אנחנו מרווחים אך גם מה מאבדים כשנשמע קולו של ההמון?

 8. Idan Bchor Says:

  אני מסכים עם כל המגיבים כאן בעקבות הכנס.
  לאחר שצברתי מוניטין מסויים כמבקר קטלני בחרתי להציג הפעם את המפגש מזויותיו החיוביות, בעיקר מאחר ואני סבור כי הוא היווה הזדמנות "להתנעה מחודשת" של הפורום ולצירוף אנשים נוספים (כמוני) שמעורבותם עד כה היתה נמוכה, אם בכלל.
  כפי שציינתי, בדילמה שבין הרוחב לעומק נראה כי ניתנה הפעם עדיפות לפן האקלקטי והחווייתי יותר. לגבי המשך הדרך – אכן יש מקום למיקוד והעמקה.
  הבה נקווה לטוב ונסייע לזה לקרות…

 9. רז Says:

  אני כבר ביקרתי בפורום והוא ישמש אותי הרבה במהלך לימודי ניהול מידע וידע בבית ברל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: