אילנה דיין משוחחת עם אביגדור פלדמן: כולנו נערות עובדות

את עו"ד אביגדור פלדמן מעולם לא פגשתי, אך אך אני עוקב אחריו מרחוק כבר שנים רבות: פעם בהערכה רבה, בהמשך בתמיהה שהפכה לכעס וסלידה, ונכון להיום – בהבנה רבה ובצער רב עוד יותר.

שהרי מה עצוב יותר מלפגוש את מי שיודע שהוא מוכר את נשמתו לשטן, יודע את המחיר (וגם את התמורה) ומשתוקק בכל מאודו להחלץ מהעסקה האפילה עליה הוא חתום – אך זו, מסיבות אלו ואחרות, חזקה ממנו. 

רקע קצר: אביגדור פלדמן, מבכירי עוה"ד "הפליליים" בארצנו, מוכר לי ולרבים אחרים כמי שמקדיש את ימיו ואת מרצו לעניינים שברומו של עולם – הגנה על עינייני זכויות אדם, על נאשמים שסיפורם משולב בגזענות ו/או התעמרות בקבוצות הנמצאות בשולי החברה, ומאבקים עקרוניים בטיפשות וברוע הבסיסי של "המערכת", תהא אשר תהא.
בכל אלה מופיע פלדמן כאדם חכם, נחוש בדרכו ורודף צדק אובססיבי, קרוב ללקוחותיו ומאמין בהם, נון-קונפורמיסט וחסר כל יראה מפני המימסד אשר מתעמר, לשיטתו, דוקא בחלשים ובחסרי הישע.

אלא שמשהו השתנה, ואולי אף השתבש, עם הצטרפותו של פלדמן לצוות ההגנה של משה ("כבוד אנסי") קצב. מילא ציון אמיר המפונפן, מיוצרי הסטריאוטיפ של "העורך דין הפלילי" שתפס מימדים חסרי תקדים במקומותינו – אבל אביגדור פלדמן?!
שהרי ברור לכולנו שהוא יודע עם מי יש לו עסק, ועל מה מדובר, את מי ואת מה הוא מייצג – וכנגד מי. אז מה האינטרס? שפע הכסף? – אביגדור פלדמן?! האם גם הוא הפך לנערה עובדת?!

אלא שפלדמן נימנה כנראה על הזן הנדיר של הנערות הערות – אלו שמציעות את מחמדיהן לכל דיכפין שהמזומנים בכיסו, אך עדיין לא זכו לקהות חושים מטמטמת ומשחררת עכבות. כך שבתום המשמרת, יהא ארנקה תפוח ככל שיהא, חוזרת הנערה הערה לביתה הנקי והמטופח, אך לא מוצאת מנוח לנפשה המיוסרת.

הבחירה של פלדמן בתכניתה החדשה של אילנה דיין ("מי שמדבר", יום א', 23:00) היא בחירה מושכלת וחכמה. הוא יודע מראש מה צפוי לו, ונראה שאף מייחל להזדמנות הנכונה והראויה לפרוק את המועקה הכבדה שרובצת עליו. הוא גם יודע היטב מי הפרטנרית שלו, שמבחינות רבות דומה לו כל-כך: אשה מבריקה, מודעת לחלוטין לעצמה ולסביבתה, ובעלת אג'נדה אישית וחברתית ברורה ונחרצת  – אשר גם היא נאלצת "לעבוד" ולשתף פעולה עם המדיום בו היא פועלת. גם לה יש מוניטין והערכה רבה, בצד נפילות חסרות מחילה (ראה פרשת סרן ר').

וכאשר שתי נערות עובדות נפגשות בצומת, הן זקוקות בדיוק לשנייה אחת כדי לזהות זו את רעותה ולוותר על המאניירות וההצדקות השמורות לקהל הרחב. פלדמן יודע שהוא הגיע לאולפן כדי לשים קץ למועקה הרובצת עליו, והוא יודע שהיא יודעת שהוא יודע שהיא יודעת. אפשר להתחיל…

ועדיין ההפתעה רבה. תוך פחות מדקה מתחילת התכנית כבר מניח פלדמן את האקדח המעשן על השולחן: חייו המקצועיים, הוא מספר לדיין מבלי שהיא תשאל, הם עלובים וחסרי כל תוחלת. הוא עוסק במסחר ציני וסרקסטי בשקרים, הוא בז לעצמו ולסביבה בה הוא פועל, והוא עושה זאת בעיניים פקוחות ובהכרה מלאה.
זו אינה הצגה, לשם שינוי. הוא אותנטי לחלוטין. שפת הגוף שלו, עצורה ומאופקת, משדרת צער וכאב שהוא אינו יכול להכיל יותר.
יש לו גם כמה טיעונים מקלים: כל מערכת המשפט, הוא טוען, היא מסואבת ושקרית – החל מהנאשמים (בין שהם אשמים ובין אם לאו, הוא חוזר ומדגיש שוב ושוב), המשך בעורכי הדין, אנשי המשטרה, ועד אנשי הפרקליטות והשופטים – כולם מנהלים סחר גלוי בשקרים, בין אם בחדרי חדרים ובין אם בלב ההיכל ובראש חוצות.

ומה הוא עושה שם? "זה כל מה שאני יודע לעשות" הוא אומר לה.
נערה עובדת צריכה להתפרנס, וכשמגיעה לרחוב וולוו מפוארת שווה להתכופף קצת יותר. אין סיפורי אהבה, יש מבצעים מיוחדים במחלקת הבשר: תן-קבל-הוסף-קבל יותר. נגעת-נסעת. Buy&bye.

אז מה באמת קרה שם, בלשכה האפלה? דיין מנסה לספק את ליטרת הבשר של הערוץ החרוץ. אלא שפלדמן כבר יותר מדי שנים ברחובות האפלים והוא מכיר היטב את חוקי המשחק: נערה עובדת יודעת שאין לה עתיד, אבל זוכרת שיש לה מחר. "מדובר באנשים חיים" הוא אומר לה. היא מביטה בו.
הוא יודע שהיא יודעת שהוא יודע שהיא יודעת…

היא עצמה מתקשה לעמוד בעומס הרגשי שנופל על האולפן. נראה שהיא מבינה טוב יותר מכולנו על מה הוא מדבר, היכן הוא נמצא ומה הוא מחפש. היא שואלת על ילדיו הצעירים. על ההזדמנות לתיקון. הוא סקפטי. "הלואי".

רגע לפני סיום. "מה תרצה שיאמרו עליך?"
"שאני אדם טוב לב" הוא עונה לה ומלטף את זרועה שנפתחת אליו.

אני נזכר במשפט הסיום של "אשה יפה":
…ואז הגיע האביר והציל אותה. והיא? מייד הצילה אותו בחזרה.

11 תגובות to “אילנה דיין משוחחת עם אביגדור פלדמן: כולנו נערות עובדות”

 1. Zvika Roll Says:

  ח-ז-ק!!! וכל מילה נוספת מיותרת

 2. rach Says:

  עידן,
  כתיבה מעולה ועולם אסוציאציות נרחב ורלוונטי – כרגיל…
  כל הכבוד!
  ר

 3. יצחק בר Says:

  ראיתי את התוכנית והיתי משוכנע שלמחרת יופיעו בכל כותרות העיתונים משהו בסגנון "נפלה עטרת ראשינו" כלומר גם המעוז האחרון של הצדק ומגיני הדמוקרטיה זה לא מה שחשבנו. הכל שקר מוסכם
  ועל רקע הדברים האלו מגוחך לשמוע את נאומיו של אהרון ברק על כך ששר המשפטים פוגע בבית המשפט
  ולפי הראיון עם אביגדור פלדמן הרי שבית המשפט פוגע בעצמו ובאמינותו.

 4. Idan Bchor Says:

  אכן, גם אני הופתעתי מחוסר ההתייחסות התקשורתית לראיון שהיה זרוע מטענים וטענות קשות למערכת המשפט – טענות שאני, מזוית ראייתי ומנסיוני האישי – מסכים עימן לחלוטין.

  כפי שכתבתי כאן בעבר (ר' פוסט קודם המתייחס לעיסקה המפוקפקת עם כבוד אנסי) מתקיימים במערכת המשפט סימפטומים ברורים של קריסה מערכתית, אולי כחלק מקריסה רחבה יותר של המערכת השלטונית בארצנו.

  תודה על התגובות, ונקווה לטוב…

 5. יונה Says:

  גם אני הופתעתי ממיעוט התגובות לשיחה המרתקת שהיתה בין אילנה דיין לאביגדור פלדמן. ותגובתו של הנשיא עליה?
  אבל הן מתחילות להגיע.
  ראו כאן:

  http://www.quimka.net/?l=he&a=167514

  מכתב לכבוד הנשיא אשר "נדהם לשמוע" שבשיחה הזו נאמר כי המשפט, בדומה למפעל הפיס, הוא עניין של מזל ולא מושא של צדק?

 6. עידית Says:

  לא ראיתי את הריאיון. די לי במשפטים שצוטטו מתוכו.
  לאור נסיוני במערכת המשפט, כל מה שאביגדור אומר מתאים אחד לאחד למציאות.
  אביגדור אינו "נערה עובדת" הוא פשוט הילד הקטן, הבלתי משוחד, המצביע ואומר: "המלך הוא עירום".

 7. מיכלי Says:

  היי עידן – פעם ראשונה שאני קוראת משהו שלך, וכדאי לעשות את זה יותר. כתיבה מדהימה, מרתקת ובעיקר חכמה באופן יוצא דופן.

 8. צביה Says:

  תודה רבה על דבריך המדוייקים. היית לי לפה.
  חזרתי היום מהפגנה דלת משתתפים בפתח "איכילוב", שם מאושפזת קרבן להתעללות מינית אכזרית של סבה, לאחר שניסתה להתאבד. פלדמן הוא כמובן הפרקליט של האנס בעל האמצעים. אכן, מכור לשטן.
  ואלה דברי קירקגור, הנוגעים לבוז העצמי העלוב של פלדמן:
  "החטא הוא קרע מן הטוב. ואילו היאוש מחמת חטא הוא קרע מן התשובה".

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) Says:

  I read the interview with Alef in Maariv, and what she says there portrays Avigdor
  Feldman in a negative very light
  :
  פרקליטי קצב הודיעו שבכוונתם לערער על ההרשעה.
  "זה מגוחך, פאתטי, מעורר רחמים. ראיתי את עורכי דינו של קצב בטלוויזיה. אין בי טיפת צער על התבוסה המוחצת שלהם. במהלך חודשי המשפט הם לא בחלו בשום אמצעי כדי להכפיש ולהשפיל אותנו. קשה לי לספור את העלבונות שפלדמן הטיח בי. "שאני שקרנית, מניפולטיבית, אופורטוניסטית, פושקת רגליים, אמא גרועה.

 10. צביה ליטבסקי Says:

  אני תוהה איך עדיין מתקיימת השפה בסגנון חיים כזה המתואר בפי פלדמן. הרי גם המילה "שקר" אינה עוד שקר בעולמו, אלא פיסת לא-כלום. צירוף כזה של ברק אינטלקטואלי לכאורה וחולשה נפשית-מוסרית עמוקה כל כך הוא קטלני. אני שמחה שהדברים נחשפו לעין כל, סוף סוף!!

 11. תזכורת – אילנה דיין משוחחת עם אביגדור פלדמן: כולנו נערות עובדות « הגיגית – הבלוג של עידן בכור Says:

  […] מטה פורסמה כאן לראשונה לפני שנתיים (ינואר 2008), לאחר התכנית "מי […]

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: