מילים כדורבנות: פרופ' הלל וייס וחבריו המופרעים *

weiss-at-ynet.jpgweiss-at-ynet.jpgשבוע לאחר שהשתלח בריש גלי במח"ט חברון, אל"מ יהודה פוקס, מנסה פרופ' הלל וייס להקטין נזקים, ושולח "מכתב התנצלות" לרמטכ"ל גבי אשכנזי ולמפכ"ל דודי כהן.
לא ברור מי ומה עומדים מאחורי מכתב זה (ר' התפתחויות בהמשך), אך דבר אחד בודאי שאין בו – התנצלות.

"מבלי שאכנס באריכות להשתלשלות האירועים ולפרטים המרובים של הדברים אשר אירעו, ובהם טרם אמרתי את דברי, אני מצטער על שנתדרדרתי לסגנון של קללות בדברים שאמרתי, ואני חוזר בי מדברים אלו ובכל מקרה נאמרו הם בעידנא דריתחא" כותב פרופ' וייס. האמנם כך?

בעידנא דריתחא הינו טיעון לגיטימי, בו חוזר בו הדובר מדברים שנאמרו ברגע שבו "קפצו לו הפיוזים" ואשר, לטעמו של הדובר עצמו, אינם נכונים ואינם ראויים. מאידך, יודעים רבים מאיתנו, דוקא דברים אלה, הנאמרים ברגע של "איבוד שליטה", משקפים פעמים רבות את מחשבותיו ואת דעותיו "האמיתיות" של הדובר, אותן הוא מקפיד בד"כ "לצנזר" משיקולים שונים.

weiss-at-ynet.jpg כדאי להקדיש חמש דקות ולהתבונן בראיון המצולם המופיע באתר Ynet, בו שוטח הפרופסור לספרות יהודית את משנתו (הציטוטים מתוך הכתבה והדגשים במקור):

"… (באתי לכאן) להגן בגופי על נכדי ועל בתי, שהיא בעלת החנות הזו, ובעלה וכל ששת נכדי. כדי לחנך את נכדי היום, בני השמונה חודשים, שינקמו בצבא הזה, שיהפכו את המדינה הזאת על פניה, שימרדו בה, שיהפכו אותה למדינה של יהודים ולא מדינה של פושעים ומושחתים ושל בית משפט עליון שהוא בית נבלים שצריך לפזר אותו בחוק או בכוח, ולכן אני כאן יחד עם כל היהודים כדי לבטא מחאה, זעם, כעס וקללה על אותם אנשים שבאו לכאן היום…"

פרופסור וייס, אלימות היא הדרך? היא החינוך לילדים, לנכדים?

בודאי ובודאי. זה שן תחת שן, עין תחת עין. השוטרים הם האלימים, הצבא הוא האלים, השלטון הוא האלים, הגרמנים הם האלימים, ה"היידמקים" הם אלימים… היהודי למד בא"י להגן על עצמו ולהדוף את אויביו. ולכן אלימות כנגד אלימות

שוטרים הם גרמנים?

השוטרים גרועים מגרמנים, מגרמנים אנחנו לא מצפים לשום דבר. אבל מהשוטרים היהודים שהיו כאן, שאיבדו צלם אנוש, מסוגלים לכל דבר – מה שהם עושים הם משרתים את חורבן העם היהודי, את חורבן המדינה, את חורבן הדורות, את חילול השם, ולכן הם גרועים מגרמנים…

ומה אמרת עכשיו למח"ט חברון?

אמרתי לו וקיללתי אותו שאימו תהיה שכולה, שאשתו תהיה אלמנה, שבניו יהיו יתומים, שהוא ימוגר במלחמה הבאה, שזכר לא יישאר ממנו והוא סח מן הארץ, ושנכדי אי"ה ינקמו את נקמתם בכל החלאות היהודיות – אם הם לא יעשו תשובה ויבינו את הפשע שהם הולכים וממשיכים אותו יחד עם כל בית המשפט העליון, התקשורת, האוניברסיטאות…

שאני אתנצל?! טוב, נו…
אם על טיעון "עידנא דריתחא" ניתן להתווכח, לא ניתן להתעלם מאופן "ההתנצלות" אותה בוחר הפרופסור לספרות לעשות במכתב הממוען משום מה לרמטכ"ל ולמפכ"ל, בו הוא מזכיר את עברו הצבאי כצנחן וטוען כי "אני מאחל לכל החיילים ולכל עם ישראל ולכל תושבי הארץ הזאת והאזור ביטחון שלם, ולא חורבן חס ושלום".
רגע, רגע: מה עם התנצלות אישית בפני המח"ט ("שזכר לא ישאר ממנו"), ובפני אימו (השכולה), אשתו (האלמנה) וילדיו (היתומים)?

מאוחר יותר היום, הסביר פרופ' וייס בראיון ב"קול ישראל" כי נאלץ להתנצל בשל "לחץ מפא"יניקי טרוריסטי שהופעל על האוניברסיטה".
בשיחה נוספת עם ynet, הוא מפרט: "מאז פורסמו הדברים, נשיא אוניברסיטת בר-אילן, פרופ' משה קווה, נהיה אנוס. הכריחו אותו לרדת על הברכיים בניגוד לרצונו. אחרי רצח רבין חיפשו את היהודים עם הכיפות הסרוגות באוניברסיטה, גם כשבר-אילן לא תמכה במעשה ולא אשמה ברצח". אז, שאני אתנצל? טוב, אם משה לוחץ…

ההזדמנות הנוספת של גבי אשכנזי
לגבי אשכנזי, לוחם ומפקד ללא-חת אשר היסס משום מה להגיב ולתת גיבוי מיידי וחד-משמעי למח"ט וחייליו, יש כעת הזדמנות מצוינת למקצה שיפורים: לו אני במקומו הייתי מקפל את מכתב ההתנצלות המפוקפק אשר התקבל בלשכתו ומחזיר אותו לשולח, עם החותמת "לא התקבל".
ידעו הפרופסור וחבריו כי יש ריבון ויש גבול במקומותינו.

* התנצלות והבהרה  (לצרכי מו"מ בלבד)
לאחר שהובא לידיעת הכותב כי מקריאה סתמית של כותרת "פוסט" זה ניתן להבין כאילו מחווה הכותב את דעתו על מצבם הקליני של פרופ' וייס וחבריו, מן הראוי להבהיר כי אין הדבר כך – שהרי אין לכותב כל סמכות ו/או כלים מקצועיים למתן חוות דעת מסוג זה.
כל שביקש הכותב הוא להצר על מר גורלם של מי שהשלטונות (להלן, לשם הקיצור והנוחות התפעולית: ההיידמקים) מתנכלים להם שוב ושוב ללא כל סיבה (למעט צו אלוף הפיקוד, אללה ירחמו) ואשר הם ובני ביתם מופרעים בקייטנה החביבה אותה הם מנהלים בחנות המשפחתית הצנועה הניצבת בטבורה של עיר אבותינו.

ובא לציון גואל, ואימרו אמן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s


%d בלוגרים אהבו את זה: